Hent programmet til Skagenløbet
Hent programmet til Skagenløbet 2010 her (PDF)
Onsdag 12. maj | |
Maskinkontrol | 16.00-18.00 Idrættens hus, Brøndby Stadion 20, Brøndby |
Torsdag 13. maj | |
Maskinkontrol | 06.00- Idrættens hus, Brøndby Stadion 20, Brøndby |
Slutinstuktion | 6.45 Idrættens hus, Brøndby Stadion 20, Brøndby |
Start | 07.00 Idrættens hus, Brøndby Stadion 20, Brøndby |
Kaffepause | 08.30-10.30 Steffensgaard Kværkebyvej 79, Kværkeby |
Frokostpause | 11.00-13.30 Korsør Medborgerhus og Kulturhus, Skolegade 1 |
Kaffepause | 14.30-16.30 GF –Forsikring, Jernbanevej 65, Odense N |
Mål | 16.30-18.30 Comwell Middelfart Karensmidevej 3, Middelfart |
Aftensmad | 20.00 Comwell Middelfart Karensmidevej 3, Middelfart |
Fredag 14. maj | |
Morgenmad | 06.15 Comwell Middelfart Karensmidevej 3, Middelfart |
Start | 07.00 Comwell Middelfart Karensmidevej 3, Middelfart |
Kaffepause | 08.40-11.00 Skovdal Kro, Fårupvej 23, Jelling |
Frokostpause | 12.30-14.00 Truust Kro, Truustgade 17, Fårvang |
Kaffepause | 14.30-16.30 Purhus Kro, Præstevejen 6, Fårup |
Mål | 16.00-18.00 Comwell Rebild, Rebildvej 36, Rebild |
Aftensmad | 20.00 Comwell Rebild, Rebildvej 36, Rebild |
Lørdag 15. maj | |
Morgenmad | 06.15 Comwell Rebild, Rebildvej 36, Rebild |
Start | 07.00- Comwell Rebild, Rebildvej 36, Rebild |
Overfart Limfjorden | 08.20-10.15 Hals-Egense Færgefart |
Frokostpause | 10.30-13.15 Lendum Kro, Tårsvej 39, Sindal |
Mål | 13.00-15.00 P-plads bag Skagen Rådhus |
Bemærk at tiderne er ca. tider.
Da alle cykler i løbet er over 70 år kan der let ske nogle forskydninger i tidsplanen.
Se her hvordan fordeler motorcyklerne sig (PDF)
Deltager liste 2010
Startnr | Klasse | Navn | By | Motorcykel | Årgang |
1 | 1 | Mads Hartmann | Haderslev | Wanderer | 1911 |
2 | 1 | Kai Beck | Haderslev | Douglas | 1914 |
3 | 1 | Bjarne Beck | Haderslev | Harley-Davidson | 1917 |
4 | 1 | Per Alvin Jørgensen | Christiansfeld | Triumph | 1917 |
5 | 2 | Oldsgaard Pedersen | Løgstrup | Henderson | 1917 |
6 | 1 | Svend Boss Henrichsen | Vanløse | Endurance | 1919 |
7 | 1 | Erik Kristensen | Hillerød | Sunbeam | 1920 |
8 | 1 | Hans Olsen | Solrød Strand | BSA | 1914 |
9 | 2 | Lars Klitgaard | Bagsværd | Sunbeam | 1920 |
10 | 1 | Marianne Emcken | København NV | Sunbeam | 1920 |
11 | 4 | Verner Christiansen | Roskilde | Excelsior | 1922 |
Vibeke Christiansen | |||||
12 | 2 | Jens Andersen | Vordingborg | Indian | 1922 |
13 | 2 | Bernt Linder-madsen | Greve | Harley-Davidson | 1920 |
14 | 2 | Erling Holm | Dragør | Harley-Davidson | 1923 |
15 | 2 | Frank Moes | Brovst | Harley-Davidson | 1922 |
16 | 2 | Christian Gerken | Nykøbing M | Henderson | 1922 |
17 | 2 | Jørgen Bang Jensen | Svinninge | Henderson | 1924 |
18 | 4 | Arne Svendsen | Holbæk | Indian | 1923 |
Gitte Bille | |||||
19 | 1 | Bente Johansen | Vejby | Royal Enfield | 1924 |
20 | 2 | Gunnar Svendsen | Vejby | Nimbus | 1925 |
21 | 1 | Arne Møller Bramsen | Haderslev | Royal Enfield | 1921 |
22 | 1 | Steen Petersen | Haderslev | Rex | 1925 |
23 | 4 | Svend Nielsen | Roskilde | Harley-Davidson | 1926 |
Kristian Harden | |||||
24 | 2 | Bent Sørensen | Spentrup | Triumph | 1926 |
25 | 4 | Ebbe Carmel | Roskilde | Henderson | 1922 |
Steen Carmel | |||||
26 | 4 | Dorte Carmel | Roskilde | Harley-Davidson | 1926 |
Torben Juul Hansen | |||||
27 | 2 | Henrik Houmøller | Arden | Super X | 1927 |
28 | 2 | John Adamsen Jensen | Køge | Nimbus | 1927 |
29 | 4 | Jørgen Knoblauch | Herlev | Harley-Davidson | 1927 |
Poul Knoblauch | |||||
30 | 2 | Ole Artved | Sverige | Husqvarna | 1927 |
31 | 2 | Ole Kæmpe Hansen | Køge | Douglas | 1926 |
32 | 2 | Erik Findstrøm | Haslev | Douglas | 1927 |
33 | 1 | Jørn Skrøder Jensen | Vojens | Triumph | 1927 |
34 | 2 | Lis Christiansen | Silkeborg | BSA | 1928 |
35 | 2 | Harry Christiansen | Silkeborg | Indian | 1928 |
36 | 4 | Ole Callesen | Christiansfeld | FN | 1928 |
Hanne Enemark | |||||
37 | 2 | Thorkild Ibsgaard | Vejle | Indian | 1928 |
38 | 4 | Ulrik Ibsen | Karlslunde | Harley-Davidson | 1925 |
Else-Marie Ibsen | |||||
39 | 2 | Torben Carlsen | Kolding | Nimbus | 1925 |
40 | 2 | Kurt A. Andersen | Kolding | Triumph | 1928 |
41 | 2 | Flemming Holm Andersen | Haderslev | BSA | 1928 |
42 | 4 | Martin Knudsen | Randers | Harley-Davidson | 1929 |
Bente Knudsen | |||||
43 | 2 | Poul Suhr | Horsens | Harley-Davidson | 1929 |
44 | 2 | Tage Mailund | Thisted | Dresch | 1929 |
45 | 4 | Bruno Chylenski | Rødovre | BMW | 1929 |
Birthe Chylenski | |||||
46 | 5 | Paul Andersen | Fåborg | Indian | 1929 |
Merethe Juncher | |||||
47 | 2 | Egon Nielsen | Ølstykke | Nimbus | 1923 |
48 | 2 | Frank Hansen | Gislinge | Nimbus | 1923 |
49 | 2 | Ole Sommer | København Ø | Nimbus | 1923 |
50 | 2 | Henning Petersen | Køge | Nimbus | 1923 |
51 | 2 | Mogens Hansen | Gilleleje | Nimbus | 1924 |
52 | 2 | Steen Jørgensen | Skagen | Nimbus | 1926 |
53 | 2 | Kai Pedersen | Holbæk | Nimbus | 1926 |
54 | 2 | Nikolaj Bagge | Ølstykke | BMW | 1929 |
55 | 2 | John Nyby | Tjele | Indian | 1924 |
56 | 3 | Chresten Sørensen | Tjele | AJS | 1930 |
57 | 4 | Kaj Ove Jensen | Spøttrup | Indian | 1930 |
Herdis Christensen | |||||
58 | 4 | Villy Pilgaard | Holstebro | Harley-Davidson | 1930 |
Lis Pilgaard | |||||
59 | 3 | Laurits Nejsum | Skive | Indian | 1930 |
60 | 5 | Ole Hermansen | Randers NØ | Harley-Davidson | 1930 |
61 | 5 | Knud Mikkelsen | Århus C | Harley-Davidson | 1930 |
62 | 5 | Erik Møller | Silkeborg | BSA | 1930 |
63 | 4 | Berndt Berntson | Sverige | Harley-Davidson | 1930 |
Olle Blomqvist | |||||
64 | 2 | Karl Langthaler | Kgs. Lyngby | Indian | 1922 |
65 | 2 | Kurt H. Jensen | Kgs. Lyngby | Harley-Davidson | 1923 |
66 | 2 | Edward Jensen | Kgs. Lyngby | Harley-Davidson | 1928 |
67 | 4 | Finn Larsen | Slangerup | Harley-Davidson | 1930 |
Winnie Larsen | |||||
68 | 3 | Jesper Andersen | Havdrup | Harley-Davidson | 1930 |
69 | 3 | Ernst Andersen | Havdrup | Harley-Davidson | 1930 |
70 | 3 | Knud Kalstrup | Randers | Norton | 1930 |
71 | 3 | Bent Granberg | Norge | Harley-Davidson | 1930 |
72 | 4 | Frede Møller-jensen | Hinnerup | James | 1930 |
Lotte Møller-Jensen | |||||
73 | 2 | Michael Stjernqvist | Rødovre | Harley-Davidson | 1919 |
74 | 2 | Mogens Stjernqvist | Brønshøj | Harley-Davidson | 1919 |
75 | 2 | Hans Hansen | Ballerup | Nimbus | 1924 |
76 | 2 | John Rex | Rødover | Matchless | 1928 |
77 | 3 | Birgitte Stjernqvist | Rødovre | Harley-Davidson | 1930 |
78 | 4 | Jørn Klit | Randers | AJS | 1930 |
Grethe Klit | |||||
79 | 5 | Egon Jacobsen | Hammel | Harley-Davidson | 1930 |
Karen Jørgensen | |||||
80 | 5 | Jens Erik Nielsen | København S | Harley-Davidson | 1930 |
Sonja Elbæk | |||||
81 | 5 | Per Samuelsen Lange | Jyllinge | Harley-Davidson | 1930 |
Eva Lange | |||||
82 | 5 | Erik Birch Jensen | Tommerup | Henderson | 1929 |
83 | 5 | Alex Juul Hansen | Odense S | Harley-Davidson | 1930 |
84 | 4 | Arne Toft | Solrød Strand | Harley-Davidson | 1930 |
Anette Toft | |||||
85 | 3 | Kim Lundgren Eriksen | Tappenøje | Harley-Davidson | 1930 |
86 | 5 | Niels Palle Nielsen | Nyborg | Harley-Davidson | 1930 |
Tina Nielsen | |||||
87 | 4 | Per Hansen | Thorsø | AJS | 1930 |
Annegrete Krings | |||||
88 | 3 | Søren Kirkegaard Knudsen | Sønderborg | Harley-Davidson | 1930 |
89 | 2 | John Høj Pedersen | Ejstrupholm | BSA | 1926 |
90 | 4 | Bent Jeppesen | Ejstrupholm | Harley-Davidson | 1926 |
Peter Graversen | |||||
91 | 3 | Kaj Højfeldt Hansen | Ejstrupholm | Harley-Davidson | 1930 |
92 | 3 | Svend Ottosen | Ejstrupholm | Royal Enfield | 1930 |
93 | 5 | Gunnar Sejerskilde | Kirke Hyllinge | Harley-Davidson | 1931 |
Alice Sejerskilde | |||||
94 | 3 | Poul Erik Dausen | Gjerlev J | BSA | 1931 |
95 | 3 | Ove Hjorth | Havndal | Calthorpe | 1931 |
96 | 2 | Hans Jørgen Brøcher | Viborg | Indian | 1923 |
97 | 2 | Evald Henneberg | Viborg | Rudge | 1926 |
98 | 2 | Søren Christensen | Viborg | Husqvarna | 1928 |
99 | 3 | Jørgen Durup | Viborg | FN | 1931 |
100 | 2 | Niels Chr. Kirkegaard | Silkeborg | BSA | 1929 |
101 | 3 | Kurt Dalhoff | Åbenrå | BSA | 1931 |
102 | 2 | Mogens Brøcher | Viborg | Indian | 1929 |
103 | 3 | Hans Torvald Haugo | Norge | Ardie | 1931 |
104 | 4 | Jens W. Hansen | Jægerspris | Victoria | 1931 |
Anita Hansen | |||||
105 | 4 | Leif Jacobsen | Kalundborg | Ariel | 1931 |
Jytte Jacobsen | |||||
106 | 5 | Ole Falk Hansen | Sæby | Triumph | 1930 |
107 | 5 | Paul Asmussen | Randers NV | FN | 1931 |
108 | 3 | Morten Holm Andersen | København N | Harley-Davidson | 1930 |
109 | 3 | Sara Pagh Kofoed | København V | Harley-Davidson | 1931 |
110 | 3 | Lars Andersen | Jystrup | AJS | 1931 |
111 | 4 | Niels Arne Andersen | Viby Sjælland | Harley-Davidson | 1931 |
Skjold Pagh | |||||
112 | 4 | Stig Hansen | Hillerød | BSA | 1931 |
Lene Hansen | |||||
113 | 3 | Michael Pedersen | Randers | Harley-Davidson | 1931 |
114 | 3 | Gert Pedersen | Randers | AJS | 1931 |
115 | 3 | Poul Kastrup | Spentrup | Norton | 1930 |
116 | 3 | Sten Sand | Randers | Harley-Davidson | 1930 |
117 | 3 | Jess Iversen | Randers C | Royal Enfield | 1931 |
118 | 2 | Carsten Henriksen | Frederikshavn | Ariel | 1929 |
119 | 3 | John Christensen | Svendstrup J | Triumph | 1931 |
120 | 3 | Arne Højbjerg | Gjern | Royal Enfield | 1931 |
121 | 2 | Jens Hald | Randers | Harley-Davidson | 1929 |
122 | 3 | Kaj V. Pedersen | Randers | BSA | 1931 |
123 | 3 | Karsten Pauls | Gadstrup | BSA | 1931 |
124 | 2 | Carsten Jørgensen | Hedehusene | Harley-Davidson | 1929 |
125 | 4 | Ole Kyhl | Tåstrup | René Gillet | 1931 |
Allen Jensen | |||||
126 | 3 | Karl Erik Brejnbjerg | Tørring | BSA | 1931 |
127 | 5 | Erik Schou | Hammel | AJS | 1930 |
128 | 3 | Rasmus Hansen | Odder | Harley-Davidson | 1931 |
129 | 3 | Lars Hillebrand | Karlslunde | AJS | 1931 |
130 | 3 | Arki Hansen | Karlslunde | Calthorpe | 1931 |
131 | 2 | Rene Jensen | Roskilde | BSA | 1926 |
132 | 5 | Erling Nielsen | RandersNV | Indian | 1930 |
133 | 4 | Frede West | Hedehusene | Harley-Davidson | 1930 |
Niels West | |||||
134 | 4 | Per Kvistgaard | Tåstrup | BSA | 1931 |
Søren Lassen | |||||
135 | 5 | Lars West | Hedehusene | Harley-Davidson | 1931 |
136 | 3 | Jørn Egedal Jørgensen | Brenderup | Indian | 1931 |
137 | 2 | Ole Nielsen | Ørsted | Triumph | 1929 |
138 | 3 | Jens Jeppesen | Ørsted | AJS | 1931 |
139 | 3 | Finn Bendtsen | Ørsted | AJS | 1931 |
140 | 3 | Ellen Rasmussen | Ørsted | Matchless | 1931 |
141 | 3 | Ove Rasmussen | Ørsted | Sunbeam | 1931 |
142 | 3 | Inger Jensen | Ørsted | Calthorpe | 1931 |
143 | 3 | Karsten Jensen | Ørsted | BSA | 1931 |
144 | 3 | H.P. Jensen | Bjerringbro | Douglas | 1930 |
145 | 2 | Pia Bjerring Jensen | Bjerringbro | BSA | 1929 |
146 | 4 | Jesper Storm Jensen | Bjerringbro | Indian | 1931 |
Mads Storm Jensen | |||||
147 | 3 | Poul Christensen | Hedensted | Indian | 1931 |
148 | 2 | Verner Larsen | Billund | Harley-Davidson | 1929 |
149 | 3 | Jørn Askholm | Billund | Harley-Davidson | 1931 |
150 | 3 | Karsten Andersen | Randers | AJS | 1930 |
151 | 3 | Kasper Andersen | Randers | Dollar | 1930 |
152 | 3 | Juan Alcoholado Gil | Viborg | Dollar | 1931 |
153 | 3 | Ole Jensen | Ringsted | Royal Enfield | 1930 |
154 | 3 | Max Lunau | Næstved | Norton | 1932 |
155 | 4 | Henning Nielsen | Havndal | BSA | 1932 |
Bente Sørensen | |||||
156 | 3 | Svend Aage Jensen | Hirtshals | Norton | 1932 |
157 | 3 | Christian Christensen | Tjele | BSA | 1932 |
158 | 2 | Hans Udengaard | Skørping | BMW | 1923 |
159 | 3 | Ove Knudegård | Brovst | BSA | 1930 |
160 | 2 | Niels Jensen | Vodskov | BSA | 1929 |
161 | 3 | Mads Boock-jensen | København K | BSA | 1932 |
162 | 2 | Marc Søndergaard | Randers | BSA | 1929 |
163 | 3 | Karl Søndergaard | Hobro | BSA | 1930 |
164 | 3 | Jette V. Søndergaard | Hobro | BSA | 1932 |
165 | 3 | Martin Søndergaard | Hobro | BSA | 1932 |
166 | 2 | Jesper Olesen | Højslev | Harley-Davidson | 1919 |
167 | 4 | Jørgen Olesen | Højslev | Indian | 1923 |
Peter Olesen | |||||
168 | 4 | Geert Olesen | Højslev | Henderson | 1928 |
Connie Olesen | |||||
169 | 4 | Henrik Lund | Skive | Harley-Davidson | 1932 |
Annie Lund | |||||
170 | 3 | Robert Knudsen | Skive | Harley-Davidson | 1932 |
171 | 3 | Jesper Knudsen | Skive | Harley-Davidson | 1931 |
172 | 3 | Jan Svane Crilsen | Frederikshavn | BSA | 1930 |
173 | 3 | Svend Kusk | Ikast | New Hudson | 1931 |
174 | 3 | Stephen Møller | Århus C | New Hudson | 1932 |
175 | 4 | Bjarne Mortensen | København S | Harley-Davidson | 1932 |
Maja Mortensen | |||||
176 | 2 | Carlo Hansen | Vissenbjerg | Harley-Davidson | 1928 |
177 | 3 | Ole Hansen | Årslev | Norton | 1932 |
178 | 3 | Leif Roed Jakobsen | Horsens | Matchless | 1932 |
179 | 3 | Jens Siig | Viborg | Zundapp | 1933 |
180 | 3 | Carl Olesen | Sæby | Velocette | 1933 |
181 | 4 | Gustav Møller | Højslev | BSA | 1933 |
Inga Sørensen | |||||
182 | 4 | Jørgen Møller | Århus N | BMW | 1933 |
Else Schneider | |||||
183 | 3 | Per Smedegaard | Løsning | AJS | 1932 |
184 | 3 | Bøje Smedegaard | Hedensted | AJS | 1933 |
185 | 3 | Frank Hessel | Silkeborg | Zundapp | 1933 |
186 | 2 | Henrik Nissum | Stenstrup | Indian | 1928 |
187 | 3 | Søren Højmark Jensen | Tommerup | Douglas | 1930 |
188 | 3 | Christian Jørgensen | Frederiksværk | AJS | 1933 |
189 | 4 | Einar Hartvig | Lejre | BSA | 1933 |
Linda Nielsen | |||||
190 | 4 | Preben V. Jensen | Borup | BSA | 1933 |
Anne Lund Jensen | |||||
191 | 5 | Gorm Wæhrens | Skive | Nimbus | 1934 |
192 | 5 | Kasper Hedensted | Spentrup | BSA | 1930 |
193 | 5 | Nicolaj Sørensen | Spentrup | BSA | 1932 |
194 | 5 | Kurt Nielsen | Fårup | AJS | 1931 |
195 | 5 | Sten Gravgaard | Spentrup | BSA | 1934 |
196 | 2 | Finn Nygaard Andersen | Løgstør | Triumph | 1928 |
197 | 3 | Eigil Nygaard Andersen | Års | AJS | 1932 |
198 | 3 | Svenning Nygaard Andersen | Løgstør | BSA | 1934 |
199 | 3 | Palle Hørlyck Jensen | Nørresundby | Harley-Davidson | 1931 |
200 | 4 | Palle Høst Andersen | Korsør | Dania | 1934 |
Poul Erik Sørensen | |||||
201 | 3 | Jens Kristian Jørgensen | Aalborg | Rudge | 1934 |
202 | 3 | Jan Engelbrechtsen | Blokhus | Sunbeam | 1934 |
203 | 2 | Jes Kjersgaard | Spentrup | Super X | 1929 |
204 | 3 | Poul Vinter | Spentrup | BSA | 1930 |
205 | 4 | Peter Holm | Langå | Ariel | 1931 |
Magit Holm | |||||
206 | 3 | Bendt Secher | Gjerlev J | Royal Enfield | 1933 |
207 | 3 | Henning J. Andersen | Randers NØ | Nimbus | 1934 |
208 | 3 | Torke Petersen | Tølløse | Harley-Davidson | 1930 |
209 | 3 | Søren Aaen | Dragør | BMW | 1930 |
210 | 3 | Lasse Haack | Dragør | BMW | 1934 |
211 | 4 | Steen Thøgersen | Bramming | Nimbus | 1934 |
Hanne Thøgersen | |||||
212 | 4 | Jens Dolberg Andersen | Ørsted | Douglas | 1934 |
Anette Andersen | |||||
213 | 3 | Lillan Willum Nielsen | Næstved | AJS | 1931 |
214 | 3 | Peter Willum Nielsen | Frederikssund | Velocette | 1934 |
215 | 3 | Henrik Meinert Nielsen | Aalborg SØ | Royal Enfield | 1931 |
216 | 3 | Flemming Bach | Erslev | Royal Enfield | 1932 |
217 | 3 | Michael Bak | Århus C | BSA | 1934 |
218 | 3 | Christie Bak | København N | BSA | 1934 |
219 | 3 | Kurt Solskov | Nibe | BSA | 1932 |
220 | 3 | Mogens Rasmussen | Aalborg | Harley-Davidson | 1932 |
221 | 3 | Jack Bryø | Horsens | Norton | 1934 |