Bestyrelse

Formand

Lars Klitgaard
Kærrebjergvej 9
4200 Slagelse
formand@dvm.dk
Tlf. 30 79 27 34

Sekretær

Ole Jensen
Giesegårdsvej 107, Gørslev
4100 Ringsted
sekretaer@dvm.dk
Tlf. 56 87 94 20

Salg af klubeffekter (DVM bæltespænder, stofmærker, knaphuls emblemer mm.)
Medlemsregister

Veteranekspert

Kurt H. Jensen
Frem 9
2800 Kgs. Lyngby
veteranekspert@dvm.dk
Tlf. 45 87 54 87

Kasserer

Otto V. Lassen
Eget Bo 17
4000 Roskilde
kasserer@dvm.dk
Tlf. 46 36 74 73

Reg.nr. 1551 Konto 9660410
IBAN: DK 54 3000 0009 6604 10
SWIFT BIC: DABADKKK
PayPal kan også benyttes
(sendes til kasserer@dvm.dk)

Sportsleder

Jette V. Søndergaard
Lindumvej 23
9500 Hobro
sportsleder@dvm.dk
Tlf. 98 54 67 37

Udvalgsmedlemmer

Redaktør

Leif Obberkær
Ahornvej 19
5250 Odense SV
redaktoer@dvm.dk
Tlf. 66 17 33 96

Arkivar

Leif Obberkær
Ahornvej 19
5250 Odense SV
arkivar@dvm.dk
Tlf. 66 17 33 96

Webmaster

Michael Hintz
Tingskovvej 30
7000 Fredericia
webmaster@dvm.dk
Tlf. 20 94 04 85

Region København

Kontaktperson

Kurt H. Jensen
tlf. 45 87 54 87
email: veteranekspert@dvm.dk

Region Midtsjælland

Aktivitetsudvalg

Erik Kristoffersen
tlf. 46 42 02 62 eller 25 55 11 21

Aktivitetsudvalg

Henning Petersen
tlf. 21 73 62 40
henning.petersen1943@gmail.com

Aktivitetsudvalg

Christian Schmidt
tlf. 57 52 60 81 eller 21 64 90 81

Aktivitetsudvalg

Peder Rønberg Jensen,
Baunevej 47
2630 Taastrup
Tlf. 43 52 64 83 eller 60 14 62 83
essotanken@webspeed.dk

Aktivitetsudvalg

Preben Jensen
tlf. 57 52 76 31

Husk

i øvrigt at tænke på at tilbyde/aftale fælles transport, herunder også tilbyde plads til ældre medlemmer, som måske ikke er glade for at køre, når det er mørkt.

Region Fyn

Lokalredaktør & kontaktperson

Ole Ploug Jantzen
Langgade 65
5750 Ringe
Tlf. 2825 4146
mopj@smilepost.dk

Region Sydjylland

Lokalredaktør

Lars Mylius Hjelm
Grønkærsvej 29, 7000 Fredericia
mylius-hjelm@mail.tele.dk

Aktivitetsudvalg

Svend Erik Holm
christa.holm@hotmail.com
Tlf. 74 68 56 05

Aktivitetsudvalg

Torben Carlsen
katocarl1@hotmail.com
Tlf. 21 44 72 43

Aktivitetsudvalg

Lars Mylius Hjelm
mylius-hjelm@mail.tele.dk
Tlf. 75 94 22 61

Aktivitetsudvalg

Steen Petersen
vsp@dataophug.dk
Tlf. 74 53 02 21

Region Midt/Vestjylland

Lokalredaktør

Kurt Solskov
Møgelhøjvej 3
9240 Nibe
kurtsolskov@mail.dk

Region Nordjylland

Kontaktperson

Kontaktperson
Kaj V. Pedersen
Rensdyrvej 23
8960 Randers SØ
Tlf. 86433630 eller 40191630
kaj.v.p@webspeed.dk

Lokalredaktør

Kurt Solskov
Møgelhøjvej 3
9240 Nibe
kurtsolskov@mail.dk

Bliv medlem

Bliv medlemMeld dig ind i DVM og modtag vores medlemsblad 6 gange om året.

Nye medlemmer kan købe bogen "Danmarks Veteran Motorcykleklub gennem 50 år" for kun 200 kr.

Herning Stumpemarked

Motorhistorisk

I Bilhistorisk Tidsskrift nr. 11 1967 kan man finde blandt Dansk Veteranbil Klubs nye medlemmer en Stud. Mag fra Humlebæk, Niels Jonassen. Grunden til at det skal nævnes her i dag, er at det her er også dagen hvor Jonassen runder de 80 år. Niels Jonassen tilbringer i år sin fødselsdag i Frankrig, hvor han er draget hen med fru Hanne og gode venner. Men derfor kan vi andre jo godt lette på hatten, og kippe med flaget, for veteranbilshobbyens nestor.

Som illustration bringes et billede fundet i DVKs arkiv fra Lancia klubbens første generalforsamling, det er formanden Jonassens dagligdags HPE forrest, og efter den smukke Lambda 1928, med Farina cabriolet karrosseri ser man den Aurelia GT, der stadig er i Jonassens vedligehold.

Hip, hip, hurra.
... Læs mereLæs mindre

Læs på Facebook
·Del

X